piątek, 31 grudnia 2021

SAŁATKA Z SELEREM NACIOWYM I PALUSZKAMI KRABOWYMI.

SKŁADNIKI:
1 op. (400 g) selera naciowego
1 op. (250 g) paluszków krabowych surimi
1 średni ogórek zielony
1 puszka kukurydzy
1 op. sosu sałatkowego włoskiego Knorr
1 op. (100 g) jogurtu naturalnego
3 łyżki majonezu
sól, pieprz

WYKONANIE:
Selera pokroić w plasterki, paluszki w małe kawałki (około 1 cm), obranego ze skórki ogórka pokroić w kostkę, kukurydzę odcedzić z zalewy. Wszystkie składniki wymieszać, dodać sos Knorr, jogurt oraz majonez i przyprawić solą, pieprzem według uznania. Przed podaniem schłodzić w lodówce.

niedziela, 5 grudnia 2021

ROLADKI SCHABOWE Z PIECZARKAMI.



SKŁADNIKI:
10 plastrów schabu
kilka pieczarek
5 dag sera żółtego
1 duża cebula
1 łyżka masła
musztarda stołowa
sól, pieprz
mąka

WYKONANIE:
Pieczarki i ser zetrzeć na tarce. Do usmażonych na maśle pieczarek dodać ser żółty i wymieszać.
Plastry schabowe rozbić na cienko, posypać solą, pieprzem, posmarować musztardą, wykładać na każdy po trochu farsz z pieczarek, zwinąć ciasno w rulonik, obtoczyć w mące i poukładać w głębokiej patelni. Podlać trochę wodą i dusić pod przykryciem do miękkości mięsa, co jakiś czas przewracając. Pod koniec duszenia dodać pokrojoną w piórka jedną, dużą cebulę.

niedziela, 12 września 2021

MAKARON Z SOSEM CYTRYNOWYM.

SKŁADNIKI:
200 ml śmietany 18 '/,
1 cytryna
1/2 opak. makaronu spaghetti
2 ząbki czosnku
1 pęczek natki pietruszki
50 g sera parmezanu
2 łyżki oliwy
1 łyżka soli

WYKONANIE:
Makaron ugotować w posolonej wodzie według przepisu na opak. Z ugtowanej wody odmierzyć trzy łyżki i odstawić.
Czosnek drobno posiekać, podsmażyć na oliwie, dodać otartą skórkę z cytryny, po chwili wlać śmietanę i sok wyciśnięty z połowy cytryny, dobrze wymieszać, dodać wodę z makaronu i posiekaną drobno natkę pietruszki. Wszystkie składniki dobrze wymieszać.
Do gotowego sosu wrzucić makaron, wymieszać razem. Nakładać na talerz i wierzch posypać ztartym parmezanem.

sobota, 21 sierpnia 2021

OCET JABŁKOWY.

Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który powstaje z fermentacji jabłek. Doskonale sprawdza się zarówno w kuchni, jak i w kosmetologii. Ma wiele cennych witamin i minerałów, niezwykle istotnych dla ludzkiego organizmu. Oczyszczanie organizmu z toksyn to nie jedyna z cennych właściwości octu jabłkowego. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Wszystko dlatego, że ocet z przetworzonych jabłek ma wiele cennych witamin i minerałów, w tym witaminę C oraz kwas foliowy. Wpływa najbardziej na:
- układ krwionośny
- zdrowie serca
- układ immunologiczny
- zwiększa wrażliwość komórek na insulinę
- zwalcza bakterie.
Często stosuje się też ocet jabłkowy na włosy. Płukanka z tego specyfiku sprawia, że nasza fryzura jest piękna, ale przede wszystkim zdrowa. 
Z octem jabłkowym nie można jednak przesadzać, ponieważ może nam zaszkodzić, podobnie z resztą jak inne rzeczy w nadmiarze. W przypadku oczyszczania organizmu i odchudzania najlepiej stosować go na zasadzie detoksu. Pić go maksymalnie przez 4 - 5 dni, a potem przerwać na miesiąc. Po miesiącu można ponownie skorzystać tej formy oczyszczania organizmu. W przypadku stosowania octu jabłkowego na włosy – raz w tygodniu powinien wystarczyć.
Ocet najlepszy jest z jabłek prosto z sadu, ponieważ te sklepowe są pryskane różnymi środkami, a to ma być nie tylko smaczny, ale również ekologiczny, zdrowy ocet.

SKŁADNIKI:
1 kg jabłek
1 litr przegotowanej wody i ostudzonej
3 łyżki cuku

WYKONANIE:
Jabłka ze skórką pokroić na małe kawałki. Wodę zagotować i pozostawić do wystygnięcia. Następnie zalać słoiki tą wodą, wymieszaną z cukrem, potem przykryć szmatką, obwiązać dookoła, po czym odstawić do chłodnego miejsca na 8 tygodni, codziennie trzeba pomieszać. Po tym czasie odcedzić na drobnym sitku z gazą i zlać do butelek.
Doskonały do sałatek, galaretek mięsnych itp.

czwartek, 12 sierpnia 2021

SERNIK IZAURA.

CIASTO:
5 łyżek wody
250 g margaryny lub masła
1 1/2 szkl. cukru
3 łyżki kakao
1 opak. cukru waniliowego
4 jajka
1 1/2 mąki krupczatki
2 łyżeczki proszku do pieczenia

WYKONANIE:
Wodę, margarynę lub masło, cukier, kakao i cukier waniliowy podgrzać do całkowitego rozpuszczenia i ostudzić. Potem dodać do tego 4 żółtka, mąkę, proszek do pieczenia i na koniec pianę z białek. Dokładnie wymieszać mikserem, następnie wylać na brytfankę.

SER:
1 kg zmielonego sera białego
4 jajka
1 szkl. cukru
ztarta skórka z 1 cytryny
2 łyżki budyniu śmietankowego
120 g masła
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
garść rodzynek

WYKONANIE:
Rodzynki namoczyć chwilę w wodzie i odcedzić na sitku. Żółtka utrzeć z cukrem, dodać ser, skórkę z cytryny, budyń, roztopione masło, proszek do pieczenia, ubite białka na sztywno oraz rodzynki i dokładnie wymieszać mikserem.
Na ciasto w brytfance wykładać porcjami masę serową, w niewielkich odstępach i upiec w piekarniku w temp. 180' C, przez około 50 minut.

niedziela, 25 lipca 2021

CIASTO Z BORÓWKAMI, DOKŁADNIE WAŻONE.

 

Ciasto nosi nazwę "dokładnie ważone", ponieważ tyle ile ważą jajka ze skorupkami, tyle samo odważa się resztę składników. Ciasto jest pulchne i łatwe. Pychota. Składniki na blaszkę o wymiarach 21,5 x 37 cm.

SKŁADNIKI:
Moje jajka ważyły 400 g
- 6 jajek dużych lub 7 mniejszych (400 g)
- masło lub margarynę (400 g)
- mąka pszenna (400 g)
- cukier (400 g)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- skórka otarta z 1 cytryny lub cały olejek cytrynowy
- 400 g borówek

WYKONANIE:
Jajka zważyć wraz ze skorupkami. Następnie odważyć dokładnie po tyle samo masła, mąki i cukru (np. 400 g jajek, 400 g masła, 400 g mąki i 400 g cukru). Miękkie masło lub margarynę utrzeć z cukrem do białości. Następnie dodać skórkę otartą z cytryny lub olejek cytrynowy. Mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia. Do masy wybijać kolejno jajka, na przemian dodawać trochę przesianej mąki i ucierać. Tak postępować, aż do wyczerpania składników.
Ciasto wyłożyć na natłuszczoną blachę, wyłożoną papierem do pieczenia. Wyrównać wierzch.
Borówki obtoczyć w mące i ułożyć blisko siebie na cieście.
Piec przez 50 do 60 minut w temp. 180' C.

niedziela, 20 czerwca 2021

SAŁATKA Z TUŃCZYKIEM NA KRAKERSACH.

 
Sałatka jest nietypowa, bo na krakersach, ale jest odpowiednia na każdą okazję. Przepis jest na duży półmisek, ale można ją zrobić pomniejszając porcje składników. Jeżeli ktoś woli pikantniej to można do każdej masy dodawać pieprz.

SKŁADNIKI:
60 szt. krakersów słonych
5 jajek
2 puszki tuńczyka w zalewie
pęczek szczypiorku
150 g sera żółtego
2 średnie ogórki w zalewie octowej lub kiszone (jak ktoś lubi)
1 słoik majonezu

WYKONANIE:
Jajka ugotować na twardo, oddzielić żółtka od białek i zetrzeć na małych oczkach do dwóch osobnych misek.
Ogórki pokroić w drobną kostkę, tuńczyka odcedzić z zalewy i rozgnieść widelcem. Ser żółty zetrzeć na tarce o małych oczkach, a szczypiorek drobno pokroić.
Na półmisku poukładać krakersy 4 szt. w pięciu rzędach, na nie wyłożyć 1 warstwę.

WARSTWA 1:
Ser żółty wymieszać z ogórkami i 4 łyżkami majonezu, po czym rozprowadzić na krakersach. Wierzch przykryć kolejną porcją ciastek.

WARSTWA 2:
Tuńczyka wymieszać z czterema łyżkami majonezu i wyłożyć na krakersy, potem poukładać kolejną warstwę ciastek.

WARSTWA 3:
Białka wymieszać z czterema łyżkami majonezu, rozprowadzić na krakersach, posypać to gęsto żółtkami, a na wierzchu szczypiorkiem. Potem wstawić na kilka godzin do lodówki, można na noc. Przed podaniem pokroić w prostokąty jak ciasto.

czwartek, 11 marca 2021

GOFRY.


Kto nie lubi gofrów? Chyba nie ma takiego, bo każdy lubi takie chrupiące z owocami, dżemem lub bitą śmietaną. Oto przepis, z którego wychodzi 14 sztuk.

SKŁADNIKI:
2 szkl. mleka
2 szkl. mąki pszennej
2 jajka
1/3 szkl. oleju
1 łyżka cukru
kilka kropel olejku waniliowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szczypta soli

DODATKOWO:
owoce lub dżem
bita śmietana

WYKONANIE:
W osobnej misce białka ubić z solą na sztywną pianę.
Do drugiej miski wlać mleko, dodać żółtka, cukier, olej, olejek i wymieszać mikserem, następnie wsypać stopniowo mąkę z proszkiem do pieczenia, po czym dokładnie wymieszać. Na koniec dodać pianę z białek i delikatnie połączyć z ciastem (już na małych obrotach miksera).
Na rozgrzaną gofrownicę nakładać chochelką ciasto, trochę rozprowadzić po foremce, następnie upiec na złoty kolor (około 5 minut). Podawać z dowolnymi dodatkami, np. dżemem, bitą śmietaną lub owocami.

wtorek, 9 lutego 2021

SERNIK ŚMIETANKOWY.



KRUCHE CIASTO:
2,5 szkl mąki krupczatki
2 żóltka
3/4 szkl cukru pudru
20 dag masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
kilka kropli olejku śmietankowego

WYKONANIE:

Z podanych skladników zagnieść ciasto. Wylepić nim dno blaszki i podpiec na złoty kolor ,około 20 minut w temp. 180 ' C.

MASA SEROWA:
1 1/2 kg zmielonego sera białego
7 jajek
1 szkl. cukru
1/2 szkl mleka
1/2 szkl oleju
1 budyń śmietankowy na 3/4 l
olejek śmietankowy

WYKONANIE:

Żółtka zmiksować z cukrem, dodać ser, budyń, olejek śmietankowy, olej, mleko i dokładnie wymieszać, następnie dodać ubitą na sztywno pianę z białek i ponownie wymieszać na jednolitą  masę. Potem przełożyć na podpieczony spód. Wstawić do nagrzanego piekarnika na temp. 180 'C i piec około 60 minut.
Ciasto upiec w blaszce o wymiarach 23 x 36 cm.

czwartek, 28 stycznia 2021

KLUSKI SZARE.

Kluski szare lub niektórzy mówią również kładzione pochodzą z Wielkopolski. Jest to danie niedrogie i w miarę szybkie do przygotowania, podawane z różnymi dodatkami, np. z kapustą duszoną, albo z serem białym lub tylko w takiej wersji jak moja.
Poniżej znajduje się przepis na duszoną kapustę do klusek.
SKŁADNIKI:
1 kg ziemniaków
1 szkl. mąki pszennej
1 jajko
pieprz
sól
20 dag boczku
1 cebula

WYKONANIE:
Boczek i cebulę pokroić w małą kostkę, usmażyć na rumiano na patelni.
Ziemniaki zetrzeć na najmniejszych oczkach tarki lub można zmiksować blenderem, następnie przełożyć na duże sitko i odcedzić z nadmiaru soku. Sok odlać do naczynia, a pozostałą na dnie skrobię dodać do utartych ziemniaków. Potem przełożyć masę do miski, dodać jajko, mąkę pszenną, przyprawić do smaku solą, pieprzem i dobrze wymieszać. Gdyby ciasto było za gęste to można dodać trochę odlanego soku z ziemniaków, a jak będzie za rzadkie to dodać jeszcze mąki.
Do garnka o szerokim dnie wlać wodę, dodać troszkę soli i zagotować. Na łyżkę nabierać po trochu masy ziemniaczanej (tak na 1/2 łyżki) i wrzucać kolejno na wrzątek, tak żeby zapełniło się dno garnka. Gotować około 3 minuty od wypłynięcia do wierzchu, potem zebrać wszystkie łyżką cedzakową i powtarzać tą czynność do ugotowania wszystkich klusków.
Gotowe kluski polać usmażoną cebulą z boczkiem.

Kluski szare z kapustą duszoną.

SKŁADNIKI:
1 kg kapusty kiszonej
kilka grzybów suszonych
1 cebula
50 g boczku wędzonego
1/2 łyżeczki kminku

WYKONANIE:
Boczek i cebulę pokroić w małą kostkę i usmażyć na patelni.
Kapustę podgotować, odlać wodę, dodać usmażony boczek z cebulą, kilka drobno pokrojonych grzybów suszonych, kminek i dusić na małym ogniu do miękkości kapusty.

piątek, 22 stycznia 2021

CIASTECZKA MAŚLANE.


Ciasteczka są kruche, bardzo proste w przygotowaniu i robienie ich, czyli wykrawanie sprawia dzieciom dużo frajdy. Polecam.

SKŁADNIKI:

500 g mąki pszennej

250 g masła

1 op. cukru waniliowego

1/2 szkl. cukru pudru

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

2 łyżki śmietany

1 jajko

WYKONANIE:

Mąkę i cukier wysypać na stolnicę, dodać pokrojone na mniejsze kawałki masło i resztę składników, następnie zagnieść z nich ciasto. Uformować kulę, owinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce przez ok. 20 min.
Wyjąć z lodówki i rozwałkować na grubość 3 mm. Wyciąć kształty foremkami lub szklanką.
Nagrzać piekarnik do 180' C. Piec przez ok. 15 minut na rumiano.