niedziela, 28 sierpnia 2016

NALEWKA Z ARONI.

SKŁADNIKI:
1 kg aronii
2 l wody
120 szt. liści z malin
1 kg.cukru
1 op.cukru waniliowego
2,5 łyżeczki kwasku cytrynowego
1 l spirytusu

WYKONANIE:
Aronię umyć, osuszyć i włożyć na 2 dni do zamrażarki. Do garnka wsypać odmrożoną aronię, wlać wodę i w rzucić oczyszczone liście malin. Gotować 20 minut, odstawić garnek na 24 godziny. Następnego dnia przygotować drugie naczynie, sito i gazę.
Gazę rozłożyć na sitku i przecedzić aronię, dokładnie wyciskając całą zawartość. Dodać cukier, cukier waniliowy, kwasek cytrynowy i całość zagotować. Odstawić do wystudzenia. Następnie wlać spirytus i rozlać do butelek. Po kilku miesiącach możliwa  degustacja.
Nalewka zawsze wychodzi pyszna.


sobota, 27 sierpnia 2016

NALEWKA Z MALIN Z MIODEM.

Nalewka jest dobra na przeziębienie dla dorosłych.

SKŁADNIKI:
1 litr soku z malin
1 litr miodu
1 litr soku z cytryny
1 litr spirytusu

WYKONANIE:
Wszystko razem zlać do szklanego słoja, mieszać delikatnie raz dziennie, odstawić na 2 miesiące.
Po 2 miesiącach przefitrować i zlać do butelek. Szczelnie zamknąć.
Nalewka jest gotowa do spożycia w okolicach Bożego Narodzenia.

Spożycie kieliszeczka dziennie lub dwóch gwarantuje zimę bez przeziębień!


piątek, 26 sierpnia 2016

NALEWKA WIŚNIOWA.

SKŁADNIKI:
3 kg wiśni
1 l spirytusu
2 kg cukru

WYKONANIE:
Wiśnie zalać 1 spirytusem i odstawić na 10 dni. Po tym czasie zlać alkochol i zasypać cukrem, mieszać i wstrząsać tyle czsu, żeby cukier wyciągnął cały sok z owoców i się rozpuścił. Na koniec połączyć wszystko razem i gotowe. Odstawić w chłodne miejsce niech dojrzewa. Im starsza, tym lepsza.

środa, 24 sierpnia 2016

NALEWKA Z CZARNEJ PORZECZKI.

SKŁADNIKI:
2 - 3 kg czarnej porzeczki
1 kg cukru
0,5 l spirytusu
1 l wódki

W 5 l słoju umieścić porzeczki, zasypać cukrem, poczekać 2 dni, aż puszczą sok, potem zalać 0,5 l spirytusu i odczekać 2 tygodnie. Słój postawić na szafce, po tym czasie odlać sok ze spirytusem do butli, a porzeczki zalać jeszcze 1 l dobrej wódki. Poczekać znowu 2 tygodnie, po tym czasie połączyć wszystkie alkohole razem i przefiltrować do butelek.
Schować do piwniczki na 2 - 3 miesiące. Nalewka jest gotowa na święta Bożego Narodzenia. Polecam.

NALEWKA Z MALIN.

SKŁADNIKI:
1 kg malin
0,5 kg cukru
0,5 l spirytusu

WYKONANIE:
Maliny wysypać cukrem i zalać spirytusem, schować do szafki lub w ciemne miejsce na 2 tygodnie, co 3 dni potrząsać słojem.
Po 2 tygodniach przefiltrować przez gazę do butelek. Nalewka musi dojrzewać 2 do 3 miesięcy. Jest mocna ale smaczna.

Taką nalewkę robi się na przeziębienie dla dorosłych, albo też na różne okazje.
Trzeba poczekać trochę, bo musi dojrzeć, im starsza, tym lepsza.

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

KNEDLE ZE ŚLIWKAMI.

SKŁADNIKI:
1 kg ziemniaków
0,5 kg śliwek
mąka pszenna
1 jajko
masło do polania
cukier i sól

WYKONANIE:
Ziemniaki ugotować, ostudzić, następnie zmielić w maszynce lub w prasce. Wystudzone ziemniaki przełożyć do miski, lekko uklepać, odebrać 1/4 ziemniaków. W powstałe miejsce wsypać mąkę pszenną, wbić jajko, dodać 1/4 łyżeczki soli. Zagnieść ciasto.
Śliwki umyć, wypestkować i podzielić na połówki.
Z ziemniaczanego ciasta uformować wałek o średnicy około 3 cm i pokroić na kawałki, spłaszczyć lekko i kształtować małe placuszki. Na środek każdego placuszka kłaść połówkę śliwki (można jeszcze dodać troszkę cukru, jak są śliwki kwaśne) i zlepić dokładnie brzegi formując kulki.
Nastawić wodę w garnku, trochę posolić i na gotującą wrzucać partiami. Knedle gotować około 2 - 3 minuty do momentu wypłynięcia na wierzch. Wybierać łyżką cedzakową, po wyciągnięciu polać roztopionym masłem. Można posypać usmażoną bułką tartą lub polać śmietaną z cukrem, według uznania.

niedziela, 21 sierpnia 2016

POWIDŁA ŚLIWKOWE.

Czas przygotowania powideł to 3 dni, więc zrobienie go wymaga cierpliwości. Dla tego smaku i zapachu warto poświęcić swój czas.

SKŁADNIKI:
- 4 kg śliwek węgierek
- troszkę wody
- duży szeroki garnek
- duża drewniana łyżka

Śliwki, właśnie zwykłe węgierki, powinny być takie mocno dojrzałe i już marszczące się od strony ogonka. Najlepsze są takie z jak najpóźniejszych zbiorów, bo są najsłodsze i najmniej soczyste. Nie powinno się dodawać ani grama cukru bo dobre powidła wcale go nie potrzebują.

WYKONANIE:
Śliwki umyć, wypestkować, przekroić na połówki. Przełożyć do dużego garnka, który powinien być duży, szeroki - to ważne żeby była duża powierzchnia parowania - o grubym dnie i  nieprzywierającej powierzchni.
Ponieważ śliwki są już mało soczyste to trzeba wlać kilka łyżek wody. Garnek przykryć i postawić na małym ogniu. Powoli dusić owoce ok. 30 - 60 minut, aż puszczą nieco soku. Wtedy zdjąć pokrywkę i powinno zacząć się smażenie. Trwało jakoś 3 - 4 godziny, cały czas na dość małym ogniu, mieszając drewnianą łyszką co jakiś czas. Po tym czasie śliwki już się nieco rozgotowały, więc wyłączyć ogień i pozostawić je na noc - bez przykrycia, żeby sobie odparowywały. Następnego dnia znów zacząć podgrzewać, na malutkim ogniu i smażyć kolejne 4 godziny. Częstość mieszania nieco się zwiększa, w miarę gęstnienia masy śliwkowej. Mieszanie jest ważne, bo podczas niego miękkie śliwki ulegają rozdrobnieniu, a poza tym wiem, czy nic się nie przypala. Gdyby, niestety, coś zaczęło przywierać do dna to należy przełożyć śliwki do innego garnka, delikatnie, żeby nie zebrać tej przypalonej warstwy, a potem smażyć dalej. Po mniej więcej 4 godzinach znów wyłączyć ogień i odstawić garnek tak jak pierwszego dnia.
Dnia trzeciego znowu zacząć podgrzewanie - im masa jest gęściejsza, tym częściej trzeba mieszać i tak przez kolejne godziny, aż do uzyskania właściwej konsystencji, czyli do momentu kiedy powidła nabrane łyżką będą spadać z niej płatami, a nie spływać.
Trwa to wszystko długo, ale warto, bo na koniec uzyskuje się słodziutkie, pyszne powidła. Masy znacznie ubywa w trakcie smażenia - mniej więcej o połowę pierwotnej objętości, czasami nawet więcej. Ale zostaje to co najlepsze. Niektórym śliwkom wystarczyły 3 dni, ale jeśli będą one bardziej soczyste to można smażyć powidła dłużej.

Usmażone powidła, wrzące, przełożyć do słoików, zakręcić. Dla pewności można je spasteryzować, 5 minut od zawrzenia wody. Słoiki odstawić do góry dnem, do ostudzenia.
Z 4 kg owoców otrzymuje się około 6 słoików powideł - słoiki poj. 0,3 l .

SAŁATKA SZWEDZKA.

SKŁADNIKI:
1 kg ogórków
4 marchewki
4 cebule
1 szklanka octu 10 '/,
1/2 szklanki cukru
2 łyżeczki gorczycy
2 łyżeczki soli
3 szklanki wody
2 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego

WYKONANIE:
Przygotowanie sałatki rozpocząć trzeba od przygotowania zalewy:
Do garnka wlać wodę, ocet spirytusowy 10% , dodać cukier, sól, ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę i zagotować.

Do miski przełożyć pocięte w plasterki ogórki i marchewki, cebule i wszystko dokładnie wymieszać. Warzywa przełożyć do słoików i zalać zalewą, tak, żeby warzywa przykryła, następnie spasteryzować 10 minut od zawrzenia wody. Potem odwrócić do góry dnem.


ZUPA GROCHOWA Z ŁUSKANEGO GROCHU.

SKŁADNIKI NA 3 L GARNEK.
500 g wędzonych żeberek
500 g grochu łuskanego
1 marchewka
1 pietruszka
kawałek pora
1 cebula
natka pietruszki
1 kostka rosołowa
1 łyżka jarzynki w proszku
1 łyżka majeranku
3 liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego

laska kiełbasy zwyczajnej

WYKONANIE:
Groch namoczyć w ciepłej wodzie dzień wcześniej (najlepiej na noc).
Żeberka zalać w garnku wodą. Kiedy zawrze i pojawi się piana, zebrać ją, dodać kostkę rosołową, jarzynkę, majeranek, ziele angielskie, liście laurowe i chwilę pogotować na małym ogniu. Następnie dodać groch i gotować na półmiękko. Wtedy wrzucić pokrojone w kostkę warzywa i znowu gotować do miękkości grochu i warzyw. Wyjąć żeberka z zupy, obrać z mięsa i wrzucić z powrotem. Cebulę i kiełbasę pokroić w kostkę, podsmażyć na odrobinie masła, następnie dodać do wywaru. Natkę pietruszki drobno posiekać i posypać nią zupę. Zupa ma być lekko gęstawa. Jak będzie bardzo gęsta to dolać wody. Można ją zasypać troszkę kluseczkami.
Podawać z pieczywem.

CIASTO KRUCHE ZE ŚLIWKAMI I BUDYNIEM.

CIASTO:
60 dag mąki pszennej
1 jajko
1 żółtko
250 g margaryny
4 łyżki śmietany
1 op. cukru waniliowego
1/2 szkl. cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Wszystkie składniki połączyć ze sobą i  zarobić ciasto kruche, podzielić na dwie części (2/3 i 1/3). 2/3 wyłożyć na blaszkę, a 1/3 podzielić na małe gałeczki i włożyć do zamrażarki, na czas przygotowania budyniu do placka.
Placek w brytfance podpiec w piekarniku w 180'C na rumiano.

BUDYŃ:
2 budynie śmietankowe lub waniliowe na 3/4 l
3/4 l mleka
3 łyżki cukru

Budynie rozrobić w 1 szklance mleka, dodać cukier. Resztę mleka zagotować i ugotować w nim budynie.

DODATKOWO:
1/2 kg śliwek węgierek
bułka tarta

Śliwki wypestkować i przekroić na połówki. Miąższ obtoczyć w bułce tartej.

WYKONANIE PLACKA:
Na podpieczony placek poukładać śliwki, miąższem do góry, zalać je gorącym budyniem. Budyń delikatnie rozprowadzić po całym placku. Na wierzchu zetrzeć na tarce o dużych oczkach gałeczki ciasta z zamrażarki. Ciasto ponownie wstawić do piekarnika i piec jeszcze około 30 minut na złoty kolor. Schłodzić.
Ciasto dopiero całkowicie wystygnięte dobrze się kroi.

BISZKOPT Z ŚMIETANKOWĄ PIANKĄ I MALINAMI.

SKŁADNIKI NA BLASZKĘ 22,5 /37 CM:
1 l malin
2 galaretki malinowe lub truskawkowe

Galaretki rozpuścić w wrzącej wodzie (0, 75 l) i pozostawić do wystygnięcia.

BISZKOPT:
6 jajek
6 łyżek cukru
6 łyżek mąki pszennej
szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić na sztywną pianę z cukrem i szczyptą soli. Dodać żółtka, mąkę i proszek do pieczenia, wszystko dobrze wymieszać i wylać na blaszkę. Piec w temperaturze 180'C, ostudzić.

PIANKA:
1 galaretka cytrynowa
2 op. bitej śmietanki w proszku (śnieżka)
400 ml zimnego mleka

Galaretkę rozpuścić w wrzącej wodzie (1 szkl.) i pozostawić do wystygnięcia.
Śmietankę ubić na sztywno, wsypując proszek do mleka. Na koniec dodać tężejącą galaretkę i ponownie wymieszać na jednolitą masę.

WYKONANIE PLACKA:
Biszkopt w blaszce obłożyć dookoła folią aluminiową. Na niego wyłożyć masę śmietankową, poukładać maliny ciasno koło siebie, następnie zalać tężejącymi galaretkami malinowymi. Ciasto wstawić do lodówki.

środa, 17 sierpnia 2016

PlEROGI PIELMIENIE.

Pielmienie – to pyszne rosyjskie danie obiadowe, przypominające nasze pierogi.

CIASTO:
3 szklanki mąki
1 łyżeczka soli
1/2 kostki margaryny
3/4 szklanki ciepłej wody

NADZIENIE:
250 g mięsa wieprzowego
250 g mięsa wołowego
2 cebule
1 duży ząbek czosnku
przyprawy:
sól, pieprz do smaku

Jeżeli mięso jest za chude to można dodać 50 ml oliwy z oliwek.

NADZIENIE:
Zmielić w maszynce mięso wieprzowe i wołowe oraz cebulę. Czosnek drobno pokroić. Dodać oliwę i przyprawy. Całość dobrze rozmieszać.

CIASTO:
Z mąki soli, margaryny i ciepłej wody zagnieść elastyczne ciasto (takie jak na pierogi).
Szklanką wycinać krążki lub nożem kwadraty. Położyć na jednej połowie nadzienie, złożyć na pół ciasto i zlepić brzegi. Końce połączyć tak, żeby jeden koniec lekko zachodził na drugi i mocno zlepić, wtedy ładnie wyglądają.

WYKONANIE:
Zagotować około 2 l wody z łyżeczką soli. Na gotujący wrzątek wrzucić pierożki i gotować około 4 – 5 minut od momentu wypłynięcia na wierzch. Łyżką cedzakową „wyłowić” pierożki.
Po ugotowaniu można polać roztopionym masłem lub uprażoną słoniną.

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

METROWIEC.

Metrowiec to ciasto wielopokoleniowe, ponieważ piekło się je już wiele lat temu. Dobre, sprawdzone przepisy trzeba przechowywać. Wymaga trochę poświęcenia czasu, ale warto, bo ciasto jest pyszne. Polecam.

CIASTO:
8 jajek
16 łyżek wody
16 łyżek oleju
3 szkl. mąki
3/4 szkl. cukru
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka kakao

WYKONANIE:
Przygotować dwie blaszki "keksówki" (50/11 cm), wysmarowane tłuszczem i dno wyłożone papierem do pieczenia.
Żółtka utrzeć z cukrem i szczyptą soli, dodać olej, wodę, mąkę, proszek do pieczenia, wymieszać. Na koniec dodać ubite białka i delikatnie wymieszać na małych obrotach miksera. Połowę ciasta wyłożyć do jednej keksówki, do drugiej części dodać kakao, wymieszać i wylać do drugiej keksówki. Obydwa placki wstawić do piekarnika i piec w temperaturze 180'C, przez około 45 - 50 minut. Po wyłączeniu piekarnika ciasta pozostawić jeszcze chwilę przy uchylonych drzwiczkach. Ciasta pozostawić do wystygnięcia.
Chłodne placki pokroić na kromki około 1 1/2 cm.

MASA:
250 g miękkiej margaryny (np. Kasia)
0, 8 l mleka
1 budyń waniliowy na 1/2 l
1 op. cukru waniliowego
8 łyżek cukru
8 łyżek mąki pszennej

WYKONANIE:
Odlać 250 ml mleka, rozrobić w nim mąkę, budyń, cukier i cukier waniliowy. Resztę mleka zagotować i ugotować w nim zrobioną zawiesinę. Ostudzić.
Do zimnego budyniu dodać margarynę w temperaturze pokojowej i zmiksować wszystko na jednolitą masę.

WYKONANIE PLACKA:
Każdą ostatnią kromkę ciasta zetrzeć na tarce o dużych oczkach i wymieszać ze sobą okruchy.
Każdą kromkę ciasta posmarować masą budyniową, na przemian ciemne i jasne ciasto, tworząc ponownie dwa keksy. Obydwa ciasta posmarować ze wszystkich stron pozostałą masą i obsypać obficie starymi okruchami ciasta, dociskając lekko nożem, żeby się dobrze przykleiły. Ciasta schłodzić chwilę w lodówce. Przed podaniem kroić pod skosem tak, żeby ciasto wyglądało jak trzykolorowe.

niedziela, 14 sierpnia 2016

SERNIK Z MALINAMI NA ZIMNO.


BISZKOPT:
4 jajka
4 łyżki mąki
4 łyżki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić z cukrem na sztywną pianę, dodać żółtka, mąkę, proszek do pieczenia, wymieszać i wylać na blaszkę o wym. 21/37 cm lub tortownicę o wym. 26 cm. , potem piec około 30 minut w temp. 180'C. Ostudzić.

SER:
1 kg sera w wiaderku
250 g miękkiej margaryny (Kasia)
2 galaretki malinowe lub truskawkowe
3 łyżki cukru
1 l malin

Galaretki rozpuścić w 500 ml wrzącej wody, pozostawić do wystygnięcia.
Ser zmiksować z cukrem i margaryną na jednolitą masę serową, dodać tężejącą galaretkę i ponownie wymieszać, na koniec dodać całe owoce malin i delikatnie wymieszać łyżką. Wylać na biszkopt.

WIERZCH PLACKA:
2 galaretki cytrynowe
1/2 l malin

Galaretki rozpuścić w 3/4 l wrzącej wody i odstawić do wystygnięcia. Maliny wysypać na wierzch ciasta i wylać na niego tężejącą galaretkę. Schłodzić w lodówce.

SAŁATKA Z MAKARONEM I KABANOSEM.

SKŁADNIKI:
250 g makaronu '' małe kolanka''
2 opak. kabanosów (po 105 g)
1 słoik papryki w zalewie octowej
1 słoik ogórków w zalewie octowej
1 puszka kukurydzy
4 cebule
4 jajka, ugotowane na twardo
1 duży majonez
sól, pieprz do smaku

Makaron ugotować na półmiękko z dodatkiem soli i oleju. Odcedzić na sicie. Pozostawić do wystygnięcia.
Cebulę pokroić w kostkę, posolić, odstawić aż puści sok i odcisnąć z solanki. Kukurydzę odcedzić z zalewy.
Ogórki i paprykę pokroić w paseczki, także odcedzić na sicie, a kabanosy zaś pokroić w niewielkie kawałki. Jajka zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
Wszystko razem wymieszać z majonezem i przyprawić do smaku. Schłodzić sałatkę w lodówce.

czwartek, 11 sierpnia 2016

PLACKI Z KEFIREM.

SKŁADNIKI:
1 całe jajo
1 płaska łyżeczka sody
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka mąki krupczatki
1 szklanka maślanki, kefiru lub jogurtu naturalnego
1 opakowanie cukru wanilinowego
1 jabłko
garść rodzynek
olej do smażenia
cukier puder do posypania

WYKONANIE:
Jajko roztrzepać razem z cukrem waniliowym, dodać kefir i sodę, dobrze wymieszać. Następnie wsypać mąkę i ciasto nadal mieszać, aż do momentu, kiedy będzie gładkie i gęste. Jabłko pokroić w małą kostkę, również dodać do ciasta oraz rodzynki. Smażyć na rozgrzanej patelni, nakładając po łyżce ciasta, na średnim ogniu z obu stron, na złoty kolor. Podawać posypane cukrem pudrem, owocami lub dżemem.

środa, 10 sierpnia 2016

SAŁATKA Z KAPUSTY CZERWONEJ Z GRUSZKAMI I ŚLIWKAMI.

SKŁADNIKI:

1 kg kapusty czerwonej

25 dkg gruszek

50 dkg jabłek

25 dkg śliwek

10 dkg cebuli

1 litr wody

1 pełna łyżka soli

1/2 szkl. octu 10 '/,

1 łyżka cukru

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Kapustę cienko poszatkować. Obrane jabłka i gruszki zetrzeć na grubej tarce, cebulę pokroić w kostkę (nasolić, a potem odciąć z solanki), a śliwki pokroić na ćwiartki.
Zagotować wodę z solą, octem i cukrem zdjąć z ognia.
Pokrojone produkty wymieszać z zalewą, doprowadzić do zawrzenia i przełożyć do słoików, nie uciskając mocno. Pasteryzować 10 minut, od zawrzenia wody w garnku. Słoiki odwrócić do góry dnem i pozostawić do wystygnięcia.

poniedziałek, 1 sierpnia 2016

ROGALIKI ZE SMALCEM.

SKŁADNIKI:
600 g mąki pszennej
1 jako
250 g smalcu
1 op. cukru waniliowego
1 szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 łyżki kwaśnej, gęstej śmietany 18%
około 350 g gęstego dżemu lub marmolady
cukier puder i cukier waniliowy do posypania

WYKONANIE:
Mąkę przesiać, dodać cukier waniliowy z solą, potem smalec, jajko, proszek do pieczenia i posiekać długim nożem na drobno, wlać śmietanę, zagnieść elastyczne ciasto (jeśli mocno się klei, podsypać jeszcze trochę mąką).
Podzielić je na 4 lub 5 części. Jedną z nich rozwałkować na posypanym mąką blacie na okrąg o grubości około 3 - 4 mm (resztę kawałków ciasta zawinąć w folię aluminiową i schować do lodówki), przeciąć na 8 trójkątów, na każdy z nich położyć 1/3 łyżeczki marmolady, zawinąć formując rogaliki.
Rogaliki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w dość bliskich odległościach (nie urosną prawie wcale). Piekarnik nagrzać do 190 ' C, piec około 20 minut (rogaliki powoli łapią kolor), do lekkiego zezłocenia (funkcja grzania góra - dół, bez termoobiegu, na środkowym poziomie).
To samo zrobić z resztą ciasta z lodówki. Jeszcze ciepłe rogaliki posypać cukrem pudrem, wymieszanym z cukrem waniliowym.