sobota, 30 kwietnia 2016

BISZKOPT RZUCANY.


Jest mięciutki, delikatny i co najważniejsze zawsze się udaje.
W przepisie nie ma proszku do pieczenia. Nie trzeba się martwić, ponieważ biszkopt nie opada. Najważniejszą czynnością w jego wykonaniu jest dobre ubicie białek, a po upieczeniu, opuszczenie formy (razem z biszkoptem) na podłogę z wysokości około 40 cm. Dlatego niektórzy mówią na niego BISZKOPT RZUCANY.

SKŁADNIKI:
-7 jajek
-1 szklanka cukru
-1 szklanka maki pszennej
-1/3 szklanki mąki ziemniaczanej

PRZYGOTOWANIE:
Obie mąki przesiać. Białka oddzielić od żółtek, następnie ubić na sztywną pianę z szczyptą soli, potem dodawać partiami cukier, cały czas ubijając. Gdy piana będzie sztywna i błyszcząca dodawać po jednym jajku, cały czas ubijając, a na koniec przesiane mąki i delikatnie wymieszać szpatułką.
Ciasto przelać do tortownicy (26 cm), wyłożonej papierem do pieczenia (sam spód) i wyrównać powierzchnię. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 'C i piec około 30-40 minut do tzw. suchego patyczka.
Po upieczeniu biszkopt wyjąć z piekarnika i razem z blachą rzucić go na podłogę z około 40 cm wysokości. Biszkopt ostudzić w uchylonym piekarniku. Po całkowitym ostudzeniu oddzielić go nożem od formy, wyjąć i kroić na blaty.

ZUPA Z POKRZYWAMI.

Zupa jest idealnie wyważona w smaku, delikatna i smaczna. Polecam takie proporcje. Bo z ilością pokrzywy nie można przesadzić.

SKŁADNIKI:
1 skrzydełko
1 kostka rosołowa
2 garście młodych pokrzyw
1 marchewka
4 ziemniaki
1 łodyga selera naciowego
1 cebula
2 liście laurowe
2 łyżki śmietany
1 łyżeczka mąki pszennej
2 łyżki masła
natka pietruszki
sól, pieprz

WYKONANIE:
Skrzydełko zalać 2 litrami wody. Kiedy zawrze woda to dodać kostkę rosołową, liście laurowe,ziemniaki pokrojone w kostkę .
Marchewkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach, przesmażyć na maśle, dodać do zupy, podobnie jak seler naciowy , pokrojony w półksiężyce . Gotować do miękkości ziemniaków.
Pokrzywę umytą ( bez łodyżek ) przelać wrzątkiem na sicie i pokroić. Usmażyć na maśle, dodać do wywaru, kiedy ziemniaki będą już miękkawe. Cebulkę pokroić w kostkę i zeszklić na maśle, również dodać do zupy. Gdy smaki się przegryzą i ziemniaki są już miękkie,wtedy dodać roztrzepaną śmietanę z mąką i odrobiną wody.Doprawić do smaku solą i pieprzem. Posypać drobno pokrojoną natką pietruszki.
Zamiast ziemniaków można podawać z ugotowanym osobno  makaronem lub grzankami.

piątek, 29 kwietnia 2016

PIZZA ZIEMNIACZANA.

SKŁADNIKI:
500 g ugotowanych ziemniaków
100 g mąki ziemniaczanej
sos pomidorowy lub keczup
ulubione dodatki (np. pieczarki,szynka, papryka, pomidor ,cebula)
50 g sera żółtego
przyprawa do pizzy
sól, pieprz

WYKONANIE:
Ugotowane ziemniaki zmielić lub przepuścić przez praskę i dodać mąkę ziemniaczaną. Wymieszać składniki i uformować kulę (ciasto nie będzie zwarte tak jak w przypadku drożdżowego).
Na blachę ułożyć papier do pieczenia i rozprowadzić równomiernie rękami  ciasto, formując kształt pizzy. Włożyć spód ziemniaczany do nagrzanego do 200 ' C piekarnika na 30 min. , następnie wyjąć ciasto, posmarować sosem pomidorowym i ułożyć na nim ulubione dodatki, po wierzchu posypać starym serem i przyprawą do pizzy.
Zwiększyć temperaturę piekarnika do 220' C i wstawić ponownie pizzę na około 10-12 minut.
Po pieczeniu można zjeść na ciepło lub pozostawić do ostygnięcia, najlepiej smakuje na zimno. Wierzch można polać keczupem lub sosem czosnkowym.

SYROP Z SOSNY.


SYROP Z SOSNY znany jest jako lekarstwo na kaszel i przeziębienie. Skuteczność syropu sosnowego własnej roboty zależy od jakości pędów.Syrop z sosny warto mieć pod ręką, gdy nastanie czas przeziębień.

Pędy sosny najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja. Muszą to być jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Przycinamy je sekatorem albo bardzo ostrym nożem. Najbardziej soczyste mają długość do 10 centymetrów. Dłuższe będą miały już mniej soku. Pędy najlepsze na syrop i miód będą lepkie, warto więc pamiętać o tym, żeby zbierać je w rękawicach. Żeby nie uszkodzić drzewa, nie zbierajmy wszystkich pędów z jednej sosny, a wybierajmy najbardziej soczyste z kilku drzew.

SKŁADNIKI:

3 l młodych czubków z sosny
1 kg cukru

WYKONANIE:
Sosnę układać w słoiku, na przemian zasypywać ją cukrem, ubijając ręką lub drewnianą łyżką. Zakręcić słoik i postawić w chłodnym miejscu na 6 tygodni, od czasu, do czasu mieszając.
Po tym czasie przelać syrop przez sitko do garnka, mocno podgrzać na kuchence, ale nie zagotować. Przelać do słoików, zakręcić wyparzonymi zakrętkami i pozostawić do ostygnięcia. Przechowywać w chłodnym miejscu, np. w spiżarce lub w piwnicy z przetworami.

środa, 27 kwietnia 2016

KOTLECIKI Z SERA SALAMI W PANIERCE.

Szybka i bardzo sycąca przekąska lub jako danie obiadowe.

SKŁADNIKI:
5 plastrów sera żółtego salami
mąka
sól
papryka ostra
2 jajka
2 łyżki bułki tartej
1/2 szklanki płatków kukurydzianych, rozgniecionych lub zmielonych
olej do smażenia

WYKONANIE:
Ser ma być pokrojony na plastry o grubości 1,5 cm. Do jajek dodać sól i paprykę ,panierować w mące, jajku, jeszcze raz w mące, jajku ,a na koniec w bułce tartej , wymieszanej z płatkami. Smażyć z obu stron na mocno rozgrzanym oleju.
Kotleciki można podawać z surówką warzywną i frytkami.

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

CIASTKA KRUCHE Z MARMOLADĄ.

SKŁADNIKI:
250 g margaryny
4 łyżki śmietany
1 cukier waniliowy
1/2 szkl. cukru pudru
1 jajko
1 żółtko
60 dag mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia

DODATKOWO:
marmolada
cukier do posypania
białko do posmarowania

WYKONANIE:
Ze składników zarobić ciasto, wstawić na około 2 godziny do lodówki. Po tym czasie ciasto rozwałkować na stolnicy, pociąć na prostokąty, nakładać marmoladę, zwinąć w ruloniki, posmarować roztrzepanym białkiem i posypać cukrem, następnie upiec na złoty kolor w 180 'C.

niedziela, 24 kwietnia 2016

ŚLEDZIE POD PIERZYNKĄ.

SKŁADNIKI:
4 cebule
2 tacki śledzi ala'matias- po 220 g
4 średnie buraczki
5 jajek
4 średnie ziemniaki
szczypiorek
1 duży majonez
sól, pieprz

WYKONANIE:
Cebulę pokroić w kostkę, nasolić, jak puści sok, to odcisnąć.
Śledzie pokroić w kostkę. Ziemniaki, buraki i jajka ugotować.
Składniki układać warstwami, każdą warstwę posolić, popieprzyć i posmarować majonezem. Jajka, buraki i ziemniaki zetrzeć na tarce ,na dużych oczkach. Wierzch posypać drobno pokrojonym szczypiorkiem.

KOLEJNOŚĆ WARSTW:
1. cebula
2.śledzie
3. ziemniaki
4. buraki
5. jajka
6. szczypiorek

sobota, 23 kwietnia 2016

GOŁĄBKI ZIEMNIACZANE W SOSIE ŚMIETANOWYM I KISZONEJ KAPUSTY.

Gołąbki z ziemniakami według przepisu Magdy Gessler przyrządza się duszone w śmietanie oraz soku z kiszonej kapusty. Na talerz podawane są z powstałym podczas duszenia sosem oraz śmietaną.

SKŁADNIKI:
1 duża główka białej kapusty
3/4 kilograma ziemniaków
2 dorodne cebule
1 jajko
1/2 szklanki śmietany
1/2 szkl. soku z kiszonej kapusty
1/2 szkl. bulionu (drobiowego, grzybowego lub warzywnego)
majeranek
sól i pieprz do smaku
tradycyjnie potrzebny jest też smalec, który jarosze mogą zastąpić olejem

WYKONANIE:
Z kapusty trzeba wykoić głąb, po czym całą jej główkę włożyć na kilka minut do wrzącej wody. Po chwili zdjąć wierzchnie liście, po czym ponownie włożyć do garnka. Potem  kolejno zdejmować liście, a pozostałość kapusty zanurzać w wodzie.

NADZIENIE:
Ziemniaki obrać, dokładnie umyć, zetrzeć na drobnej tarce, po czym odsączyć z nadmiaru soku. Potem cebule posiekać w drobną kosteczkę i poddusić na smalcu. Ziemniaki połączyć z pokrojoną cebulą i roztrzepanym jajkiem. Taką masę doprawić majerankiem, solą oraz pieprzem.
Gotowy ziemniaczny farsz układać na liściach kapusty, po czym dokładnie zawijać. Przygotowane tak gołąbki poukładać w garnku lub brytfannie – ciasno, jeden obok drugiego. Nagrzać piekarnik na 180 'C.
Przygotować zalewę z wymieszanego ze śmietaną bulionu, po czym polewać nią gołąbki. Piec wszystko przezo około 45 minut. Na 10-15 minut przed końcem dolać sok z kiszonej kapusty.

czwartek, 21 kwietnia 2016

MIÓD Z MLECZY (MNISZKA).

Miód robi się w maju, ze świeżych majowych żółtych kwiatów mlecza. Miód ten ma szereg właściwości prozdrowotnych, pomaga w leczeniu infekcji dróg oddechowych i obok soku z owoców bzu czarnego jest obecnie naszą bronią w walce z wirusami.

1 kg kwiatów mlecza
2 cytryny
2 kg cukru
2 litry wody

Kwiaty mlecza rozłożyć na gazecie na ok. godzinę, aby pozbyć się ewentualnych robaczków. Następnie włożyć kwiaty do dużego garnka, zalać wrzącą wodą i gotować na wolnym ogniu przez pół godziny. Cytryny wyparzyć, pokroić w plasterki (nie obierać), dodać do zagotowanych kwiatów i odstawić do wystudzenia najlepiej na całą noc. Na drugi dzień odcedzić przez gazę mocno ściskając, aby mieć jak najwięcej wywaru, dodać cukier i gotować na wolnym ogniu bez przykrycia przez około 2 godziny. Konsystencja miodku powinna być podobna do lejącego miodu pszczelego. Gorący miód wlać do wyparzonych słoików, odwrócić dnem do góry i pozostawić do wystudzenia. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

środa, 20 kwietnia 2016

SAŁATKA Z RYŻU I TUŃCZYKA.

SKŁADNIKI:
10 dkg ryżu w woreczku
1 puszka tuńczyka
3 ogórki konserwowe
sól, pieprz
kurkuma
oregano
1 papryka czerwona
4 łyżki majonezu
2 jajka
szczypiorek

WYKONANIE:
Ryż w woreczku ugotować w osolonej wodzie z kurkumą. Paprykę pokroić w paski, ogórki konserwowe pokroić w kostkę, jajka ugotować na twardo, pokroić w kostkę, tuńczyka rozdrobnić widelcem, doprawić pieprzem, oregano, wymieszać z  majonezem, następnie odstawić w chłodne miejsce na około godziny.
Wierzch sałatki posmarować majonezem i posypać drobno pokrojonym szczypiorkiem.

wtorek, 19 kwietnia 2016

KARKÓWKA W MAJONEZIE.

SKŁADNIKI:
6 plastrów karkówki
6 łyżek majonezu
przyprawa do mięs
1 jajko
bułka tarta do panierowania
olej do smażenia

WYKONANIE:
Mięso rozbić tłuczkiem , oprószyć z każdej strony przyprawą, cienko posmarować majonezem i odstawić na około 3-4 godziny pod przykryciem do lodówki ( najlepiej na całą noc).
Na patelni rozgrzać olej. Maczać kotlety w roztrzepanym jajku,  następnie w bułce tartej i smażyć na rumiano z obu stron.

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

ROLADKI ZE SZPINAKIEM I SEREM FETA.

SKŁADNIKI:
4 duże filety z kurczaka
1 op. szpinaku ( 900 g )
1 op. sera feta
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka soku z cytryny
sól
pieprz
1 łyżka masła
przyprawa ziołowa do kurczaka
1 łyżka mąki
2 łyżki kwaśnej śmietany
świeża bazylia
wykałaczki

WYKONANIE:
Filety przekroić wzdłuż na dwa płaty  i trochę rozbić tłuczkiem. Następnie obsypać z obu stron przyprawą i wstawić do lodówki, na czas zrobienia nadzienia.
Ser feta pokroić w słupki.

NADZIENIE:
Szpinak usmażyć na maśle z dodatkiem czosnku, soku z cytryny i przyprawić solą oraz pieprzem, według uznania.

WYKONANIE:
Filety wyjąć z lodówki, nakładać szpinak, rozsmarować go po mięsie, kłaść słupki sera feta, zwijać w ruloniki i spiąć wykałaczkami.
Roladki poukładać w naczyniu żaroodpornym i upiec w piekarniku w 180.'C,  do miękkości mięsa. Można tdż mięso poukładać w szerokim rondelku i udusić pod przykryciem na ku hence, na małym ogniu.

SOS:
Z pieczenia odlać wytworzoną wodę, dodać rozrobioną mąkę ze śmietaną, zagotować. Posypać drobno pokrojoną bazylią.

Roladki podawać z ryżem lub ziemniakami i surówką.

czwartek, 14 kwietnia 2016

ROLADKI Z NADZIENIEM POROWYM.

SKŁADNIKI:
5 filetów z piersi kurczaka
20 dag pora - biała część
3 ząbki czosnku
przyprawa do kurczaka
4 łyżki startego sera żółtego
tymianek
rozmaryn
3 łyżki śmietany
sól, pieprz
jarzynka w proszku
1/4 kostki masła
olej
mąka
bułka tarta
2 jajka

WYKONANIE:
Piersi rozbić tłuczkiem na cieńsze płaty, obsypać solą, pieprzem, przyprawą do kurczaka z obu stron i wewnętrzną stronę dodatkowo zmiażdżonym czosnkiem, następnie wstawić do lodówki, na czas robienia nadzienia.

NADZIENIE:
Pory umyć, osuszyć i pokroić w cienkie półkrążki, następnie usmażyć na maśle, na małym ogniu, około 10 minut. Doprawić do smaku pieprzem,  jarzynką i dodać śmietanę. Doprowadzić do zawrzenia, zdjąć z ognia i zamieszać z serem żółtym. Odstawić do wystygnięcia.

Na płaty mięsa nakładać farsz, zwinąć w roladkę, spiąć wykałaczką, następnie obtaczać w mące, jajku, bułce tartej i usmażyć na oleju z obu stron na złoty kolor.
Zamiast panierki można roladki udusić w rondelku pod przykryciem lub upiec w piekarniku.
Podawać z surówkami i ryżem lub ziemniakami.

niedziela, 10 kwietnia 2016

KARKÓWKA W MARYNACIE PAPRYKOWEJ.

SKŁADNIKI:
1,6 kg karkówki
1 łyżka mąki
natka pietruszki
lubczyk

SOS DO MARYNATY:
1 papryka czerwona
1 papryka chilli
1 łyżka  koncentratu pomidorowego
2 łyżki keczupu łagodnego
50 ml wody
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka octu 10 '/,
1/2 łyżeczki soli
oregano
bazylia

PRZYPRAWY:
3 ząbki czosnku
tymianek
rozmaryn
kolendra
4 łyżki oleju
gorczyca
sól
pieprz

SOS DO MARYNATY:
Papryki pokroić w małą kostkę,podlać wodą i zagotować. Do tego dodać resztę składników,chwilę pogotować,około 3 minuty, zdjąć z ognia i zmiksować blenderem na jednolitą konsystencję, odstawić do ostygnięcia. Zamiast papryki chilli surowej można dać w proszku.

MARYNATA:
Do ostudzonego sosu dodać resztę przypraw,według uznania, dobrze wymieszać i przyprawić do smaku solą oraz pieprzem.

WYKONANIE:
Karkówkę pokroić w plastry około 1 cm, obsmażyć na patelni, na dużym płomieniu z obu stron, ostudzić.
Każdy plaster mięsa zanurzać z obu stron w marynacie i układać w naczyniu żaroodpornym. Przykryć pokrywką i wstawić do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc.po tym czasie wyjąć i upiec. Piec w temp. 200 ' C, około 60 minut (do miękkości mięsa).
Po upieczeniu wyjąć naczynie z piekarnika, zgromadzony płyn zlać do rondelka, zagęścić mąką, zagotować ,żeby powstał sos.
Pietruszkę oraz lubczyk drobno pokroić i dodać do sosu.

Podawać polane sosem, z ziemniakami lub kluskami śląskimi oraz różnymi surówkami.

sobota, 9 kwietnia 2016

ZIEMNIAKI PIECZONE W ZIOŁACH.

SKŁADNIKI:
5-6 większych ziemniaków
4 gałązki tymianku cytrynowego lub zwykłego
2 gałązki rozmarynu
6 łyżek oleju
czosnek granulowany ,według uznania
sól
czosnek niedźwiedzi ,suszony
ostra papryka

WYKONANIE:
Ziemniaki umyć, pokroić na połówki, a następnie każdą połówkę na 3 części, na łódeczki. Przełożyć do miski z olejem, wymieszać dokładnie łyżką. Ziemniaki pokryte olejem poukładać skórką do dołu ,na dużej blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia, posypać obficie solą, czosnkiem granulowanym, nieco mniej posypujemy ostrą papryką i czosnkiem niedźwiedzim.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec 40 minut, na termoobiegu do mocnego zrumienienia. Do ziemniaków można podać sos czosnkowy lub jako dodatek do mięs.

piątek, 1 kwietnia 2016

SAŁATKA ŚLEDZIOWA-WARSTWOWA.

SKŁADNIKI NA SALATERKĘ O 20 CM ŚREDNICY:
2 cebule
1 słoik papryki
4 jajka
6 filetów śledziowych w oleju
szczypiorek lub por zielony
majonez

WYKONANIE:
Jajka ugotować na twardo, obrać i oddzielić żółtka od białek . Cebulę pokroić w kostkę, posilić,szczypiorek lub pora na drobno. Paprykę i śledzie pokroić w paski, następnie układać warstwami w salaterce.

UŁOŻENIE WARSTW:
cebula
majonez
papryka
zetrzeć na tarce żółtka
śledzie
majonez
papryka
białka zetrzeć na tarce
szczypiorek lub por

Sałatkę schłodzić w lodówce.

SHREK - PYSIO ZIELONY

BISZKOPT:
5 jaj
5 łyżek cukru
5 łyżek mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki oleju

MASA I:
1 duża butelka zielonego soku przecierowego (np. PYSIO)
3 budynie śmietankowe bez cukru

MASA II:
0,5 l. śmietany kremówki
1 galaretka zielona - agrestowa
DODATKOWO:
2-3 paczki ciastek z galaretką (typu delicje)
2 galaretki zielone agrestowe

BISZKOPT:
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywno, pod koniec ubijania wsypywać powoli cukier i ubijać, aż masa będzie sztywna. Następnie dodawać po żółtku i ubijać dalej. Mąki i proszek do pieczenia przesiać. Wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać, pod koniec wlać olej i delikatnie wymieszać szpatułką lub mikserem na niskich obrotach. Ciasto wlać do dużej blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Piec ok. 30 minut w 180 'C.

MASA I:
Budynie rozpuścić w 1,5 szklanki soku. Resztę soku zagotować, dodać budynie i jeszcze raz zagotować. Gorącą zieloną masę rozprowadzić na wystudzonym biszkopcie. Gdy masa wystygnie ułożyć na niej ciasta z galaretką i przykryć masą II.

MASA II:
Galaretkę rozpuścić w 2/3 szklanki wrzącej wody, pozostawić do ostudzenia,  ale nie zastygnięcia, galaretka ma być chłodna, ale płynna. Ubić śmietanę, pod koniec ubijania wlać galaretkę i dokładnie wymieszać. Śmietanę z galaretką rozprowadzić na cieście. Pozostałe galaretki rozpuścić w wodzie, jak będą zastygały wylać je na wierzch ciasta. Ciasto włożyć do lodówki i porządnie schłodzić.