środa, 30 października 2019

PYCHOTKA.

Ciasto kruche:
220 g zimnego masła
500 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1-2 łyżki kwaśnej śmietany 18 %
1/2 szkl cukru pudru
1 łyżka cukru waniliowego
6 żółtek

Beza:
6 białek w temperaturze pokojowej (tych pozostałych po cieście kruchym)
1,5 szkl cukru pudru
1 łyżka mąki ziemniaczanej

Krem maślano-budyniowy:
500 ml mleka
2 łyżki cukru
1 łyżka cukru waniliowego
2 czubate łyżki mąki pszennej
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
2 żółtka
200 g miękkiego masła

Dodatkowo:
dżem z czarnej porzeczki/ powidła śliwkowe
100 g płatków migdałowych

Sposób przygotowania przepisu:

Ciasto Pani Walewska (pychotka)

1. Ciasto kruche: Wszystkie składniki wyrobić do uzyskania jednolitego ciasta. Zagnieść w kulę i podzielić na dwie równe części. Schłodzić w lodówce 30-60 minut.2. Beza: Białka ubić na sztywną, lśniącą pianę. Stopniowo dodawać cukier, cały czas miksując. Pod koniec wsypać przesianą mąkę ziemniaczaną i delikatnie wmieszać do ubitych białek.3. Schłodzone ciasta rozwałkować i umieścić w dwóch prostokątnych formach o wymiarach 25x35 cm wyłożonych papierem do pieczenia. Ciasta wysmarować dżemem. Na dżem wyłożyć pianę z białek i obficie posypać płatkami migdałowymi. Obydwa placki piec w 180 st.C przez około 35-40 minut (jeśli nie posiadamy dwóch takich samych form, należy piec ciasta na dwa razy. Ważne jednak, by składniki na bezę ubić bezpośrednio przed pieczeniem pierwszego jak i drugiego placka) Wyjąć z piekarnika i ostudzić.4. Krem maślano-budyniowy: 400 ml mleka zagotować z cukrami. W reszcie mleka rozpuścić przesiane mąki oraz żółtka. Mieszankę wlać do gotującego się mleka. Cały czas mieszając gotować, aż budyń zgęstnieje. Zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego ostygnięcia. 
Miękkie masło utrzeć do puszystości. Stopniowo dodawać budyń, łyżka po łyżce za każdym razem miksując. Powinien powstać jednolity, puszysty krem. Ostudzone placki przełożyć kremem. Schłodzić w lodówce. Smacznego!

SAŁATKA CHRZANOWA Z SZYNKĄ.



Sałatka jest bardzo prosta, nie potrzeba dużo składników, a za to jest smaczna.

SKŁADNIKI:
1 słoik ogórków w zalewie octowej
30 dag szynki w plasterkach
1 pęczek szczypiorku
3 jajka
2 łyżki chrzanu w słoiku
1 mały słoik majonezu
pieprz

WYKONANIE:
Jajka ugotować na twardo i ostygnięte zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Ogórki pokroić w kostkę, odcedzić z nadmiaru zalewy. Szynkę pokroić w kwadraty, a szczypiorek na drobno. Wszystko razem wymieszać z chrzanem i majonezem, doprawić do smaku pieprzem.
Sałatkę schłodzić w lodówce.

FILET Z KURCZAKA W SOSIE ŚMIETANOWO - ZIOŁOWYM.

Na obiad: kurczak w sosie śmietanowo - ziołowym z ziemniakami i sałatką z kapusty czerwonej. Danie jest też dobre jako przekąska na ciepło.

SKŁADNIKI:
2 filety z kurczaka
1 ząbek czosnku
szczypta ziół prowansalskich
przyprawa do kurczaka
2 łyżki śmietany
1 łyżeczka mąki pszennej
1 łyżka oleju
maggi,
sól, pieprz

WYKONANIE:
Fileta z pokroić w grubsze paski, obsypać troszkę w przyprawie do kurczaka i odstawić na około dwie godziny w zamkniętym naczyniu. Ja przeważnie robię dzień wcześniej, żeby lepiej weszła przyprawa w mięso.
Po kilku godzinach przełożyć fileta na patelnię i smażąc go pod przykryciem dodać zioła prowansalskie, drobno posiekany czosnek, maggi i pieprz według uznania, po czym dusić tak do miękkości mięsa. Na koniec wlać zawiesinę, zrobioną z mąki, śmietany oraz niewielkiej ilości wody i doprowadzić do zawrzenia sosu.
Podawać z ziemniakami lub ryżem oraz surówką warzywną.

ZUPA Z KUKURYDZY.

SKŁADNIKI:

2 puszki kukurydzy
1 cebula
2 łyżki oleju
1/2 łyżeczki wędzonej papryki
1 łyżeczka słodkiej papryki
szczypta papryki chili
2 ziemniaki
1 pomidor
1 kostka rosołowa
2 l wody
świeża kolendra
natka pietruszki
sól do smaku

WYKONANIE:

Cebulę, ziemniaki oraz pomidora pokroić w kostkę. W garnku rozgrzać olej, dodać pokrojoną cebulę i usmażyć, następnie wsypać wszystkie rodzaje papryki, zamieszać i smażyć jeszcze około jednej minuty, potem dodać ziemniaki, pomidora, kukurydzę, nadal chwilę podsmażyć przez 2 - 3 minuty, po czym wlać wodę, dodać kostkę rosołową, sól według uznania i gotować tak pod przykryciem około 15 minut. Po tym czasie odlać szklankę zupy z warzywami, tak, żeby było jak najwięcej kukurydzy, zblendować i wlać z powrotem. Jakby zupa była za gęsta to można dodać jeszcze wody. Na koniec dorzucić drobno posiekaną natkę pietruszki i świeżą kolendrę.

PIEROGI ZE SZPINAKIEM I SEREM BIAŁYM I SUSZONYMI POMIDORAMI.

SKŁADNIKI NA FARSZ:
250 g sera białego półtłustego
200 g mrożonego szpinaku
1 cebula
2 suszone pomidory w oleju
1 łyżka oleju z pomidorów suszonych
sok z cytryny
sól, pieprz

WYKONANIE:
Cebulę pokroić w kostkę, usmażyć na oleju na złoty kolor, dodać szpinak, przyprawić solą, pieprzem i smażyć tak do odparowania wody, następnie wycisnąć trochę soku z cytryny i dodać pokrojone w kostkę pomidory suszone. Podsmażyć chwilkę, po czym ostudzony szpinak wymieszać z serem białym.

CIASTO:
500 g mąki pszennej
1 jajko
około 1 szkl. ciepłej wody
1 łyżeczka oleju
1 łyżka soli
1/4 kostki masła

WYKONANIE:
Na stolnicy wysypać mąkę, zrobić na środku wgłębienie, wbić jajko, zamieszać, dodać olej, zamieszać lekko i wlewając stopniowo wodę urabiać drugą ręką ciasto, które po chwili zagnieść na gładkie i jednolite.
Następnie ciasto rozwałkować, pokroić na kwadraty lub wykrawać szklanką, nakładać farsz i zlepić brzegi każdego.
Do garnka wlać wodę, posolić, doprowadzić do zawrzenia i wrzucać kolejno pierogi, mieszając od czasu do czasu. Gotować tak od wypłynięcia około trzy minuty, odcedzić i przelać zimną wodą.
Masło roztopić na patelni i polać nim pierożki.

niedziela, 27 października 2019

SURÓWKA Z PORA.

Surówka z pora jest prosta i szybko się ją robi.

SKŁADNIKI:
1 duży por
2 jabłka
3 małe marchewki
1 mały jogurt naturalny (120 g)
2 łyżki majonezu
sól, pieprz

WYKONANIE:
Białą część pora pokroić w półplasterki, trochę posolić i odstawić, żeby zmiękł. Jabłka oraz marchewki obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, dodać do pora. Warzywa wymieszać z jogurtem i majonezem, przyprawić pieprzem według uznania. Surówkę przed podaniem najlepiej schłodzić w lodówce.

środa, 23 października 2019

NALEWKA "NUTELLA".

Nalewka jest bardzo dobra w smaku i szybko się ją robi.

SKŁADNIKI:
300 ml śmietanki kremówki 30 '/,
300 ml mleka
300 g kremu orzechowego "Nutella"
250 ml czystej wódki

WYKONANIE:
Do garnka wlać mleko oraz śmietaknę, zagotować, potem zdjąć z ognia i rozpuścić w tym nutellę, intensywnie mieszając. Kiedy wystygnie wlać wódkę, wymieszać i przelać do butelek. Odstawić na conajmniej kilka godzin w chłodne miejsce, żeby składniki się połączyły.

wtorek, 1 października 2019

PYZY Z CEBULKĄ.

SKŁADNIKI:
1 kg surowych ziemniaków
1/2 kg ugotowanych ziemniaków
1 jajko
1 płaska łyżeczka mąki kartoflanej
sól, pieprz
1 cebula
1/4 kostki masła

WYKONANIE:
Surowe ziemniaki zetrzeć na tarce o małych oczkach i dobrze odcisnąć z soku. Można to zrobić w prasce do ziemniaków lub przez gazę. Soku nie wylewać, tylko odstawić na chwilę, żeby skrobia opadła na dno. Dopiero po jakimś czasie odlać z wierzchu sok, a pozostałą skrobię dodać do odciśniętych ziemniaków.
Ugotowane ziemniaki zmielić w maszynce lub przepuścić przez praskę, dodać do surowych ziemniaków, wbić jajko, dodać mąkę kartoflaną, troszkę posolić, popieprzyć i wyrobić w misce ciasto ręką na jednolitą masę.
Zagotować wodę w garnku z dodatkiem 1 łyżeczki soli.
Z ciasta formować małe kulki wielkości orzecha włoskiego, wrzucać kolejno na wrzącą wodę i gotować tak do czasu około trzech minut od wypłynięcia pyz na wierzch. Od czasu do czasu pomieszać łyżką. Następnie wyjąć je na durszlak, przelać delikatnie letnią wodą i odstawić, żeby woda odciekła.
Cebulę pokroić w kostkę, usmażyć na maśle i polać tym pyzy.
Zamiast cebuli można uprażyć boczek lub słoninę.