sobota, 31 grudnia 2022

SERNIK GOTOWANY NA BISZKOPTACH.

 
Sernik jest mięciutki, nie za bardzo słodki i bardzo prosty w wykonaniu. Zawsze się udaje.
Przepis jest na blaszkę o wymiarach: 20 x 30 cm.

SKŁADNIKI:
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1 łyżeczka cukru
200 ml wrzącej wody

WYKONANIE:
Kawę zalać wodą, posłodzić i odstawić do wystygnięcia, przelać do salaterki.

MASA SEROWA:
1 kg sera białego z wiaderka
250 g masła
150 g cukru
250 ml mleka
2 jajka
2 budynie śmietankowe (po 80 g)
1 łyżka mąki kartoflanej
72 szt okrągłych biszkoptów (ok. 400 g)
słodkie kakao do posypania

WYKONANIE:
Masło roztopić w garnku z cukrem, mieszać do rozpuszczenia się cukru, potem dodać ser i nadal często mieszając na małym ogniu połączyć go z masłem.
Do drugiego naczynia wlać mleko i rozrobić w nim: mąkę kartoflaną, budynie oraz jajka, po czym dodać to do gotującego się sera. Trzeba często mieszać, żeby nie przypaliło się, do zgęstnienia masy, po czym zdjąć z kuchenki i odstawić do wystygnięcia.

WYKONANIE CIASTA:
Masę serową podzielić na dwie części.
Brytfankę wyłożyć folią aluminiową. Każdego biszkopta namaczać w kawie, układać blisko siebie, na to wyłożyć jedną część masy serowej, wyrównać wierzch, potem poukładać drugą warstwę biszkoptów, namoczonych w kawie, następnie wyłożyć drugą część masy serowej, wyrównać ją, potem znowu poukładać biszkopty z kawą i wierzch posypać słodkim kakao. Ciasto schłodzić kilka godzin w lodówce.

czwartek, 8 grudnia 2022

MAKARON PENNE Z KURCZAKIEM, PIECZARKAMI I SOSEM SEROWYM.

Dania z makaronem to ulubione potrawy mojej rodzinki. Lubimy z każdymi dodatkami. To danie jest proste w wykonaniu i szybko się robi.

SKŁADNIKI:
400 g makaronu penne
2 pojedyncze filety z kurczaka
250 g małych pieczarek
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła
2 serki topione po 100 g
3 łyżki śmietany
sól, pieprz
przyprawa gyros
zioła prowansalskie
250 ml wody
natka pietruszki

WYKONANIE:
Makaron ugotować w posolonej wodzie, odcedzić.
Cebulę pokroić w kostkę, pieczarki na połówki, czosnek drobno posiekać i podsmażyć na maśle w głębokiej patelni, do tego dodać pokrojonego w kawałki kurczaka, przyprawę gyros, zioła prowansalskie, sól, pieprz według uznania i dusić pod przykryciem do usmażenia się mięsa.
Do kubka lub miseczki wlać ciepłą wodę, rozrobić w niej serki topione, dodać śmietanę i wlać do duszonego mięsa, często mieszając doprowadzić do zawrzenia. Na koniec dodać pokrojoną drobno natkę pietruszki. Sos zgęstnieje jak trochę przestygnie.

piątek, 14 października 2022

PODGRZYBKI W ZALEWIE OCTOWEJ.

Podgrzybki marynowane to doskonały dodatek do obiadu, jak też na przekąskę, do kanapek. Jest trochę przy tym pracy, ale warto poświęcić swój czas. Grzyby mogą być różnego rodzaju: borowiki, kurki, opieńki, nawet pieczarki. Najlepsze są grzyby młode, nie przerośnięte.

SKŁADNIKI:
3 kg grzybów, podgrzybków
2 łyżki soli
2 marchewki
4 cebule

ZALEWA:
2 l wody
2 łyżki soli
10 łyżek cukru
250 ml octu 10 '/,
1 łyżka ziela angielskiego
1 łyżka ziaren pieprzu
2 łyżki gorczycy
5 sztuk liści laurowych

WYKONANIE:
Grzyby obrać z liści i innych śmieci, odciąć nóżki, po czym zagotować w wodzie około 2 minuty od zawrzenia wody. Następnie zebrać je łyżką cedzakową i umieścić na durszlaku. Wodę wylać i ponownie grzyby umieścić w garnku, wlać wodę, dodać sól, po czym znowu zagotować około trzy minuty i odcedzić na durszlaku.
W tym czasie pokroić cebulę w piórka, umieścić w misce, zalać ją wrzątkiem, trochę przemieszać i odcedzić. Marchewkę pokroić w plasterki.
Składniki zalewy zagotować z przyprawami.
Na dnie każdego słoika umieścić trochę cebuli, po dwa plasterki marchewki i wsypać troszkę gorczycy. Na to poukładać grzyby do 3/4 słoika, ponownie dać cebulę oraz marchewkę i z zalewy ziele angielskie, ziarenka pieprzu, liście laurowe, gorczycę. Całość zalać zalewą, widelcem podważyć delikatnie grzyby, żeby wszędzie doszła zalewa, potem dolać ją, żeby wszystko było nią przykryte. Gotowe słoiki zakręcić, spasteryzować 5 minut od zawrzenia wody i odwrócić do góry dnem, pozostawiając do wystygnięcia.

czwartek, 13 października 2022

CIASTKA SEROWE Z MARMOLADĄ.

Ciastka serowe są mięciutkie, słodziutkie i delikatne. Wykonanie ich jest bardzo proste i nie wymagają specjalnych umiejętności. Z przepisu wychodzi ciastek dwie czarne blaszki od piekarnika.

SKŁADNIKI:
500 g mąki
500 g masła lub margaryny
500 g sera białego
1 opak. cukru waniliowego
500 g marmolady wieloowocowej

WYKONANIE:
Ser zmielić w maszynce. Składniki połączyć i wyrobić ciasto, podzielić na cztery części. Następnie każdy kawałek rozwałkować w kształcie prostokąta, na około 3 mm, posmarować marmoladą i zrolować razem dwa przeciwległe brzegi, przeciąć wzdłuż, następnie pociąc na kawałki około cztery centymetrowe. W czasie wałkowania ciasta trzeba często podsypywać stolnicę mąką, bo ciasto będzie przyklejać się, ponieważ jest lepkie. Poukładać na natłuszczonej blaszce i piec w temp. 180' C około 20 minut na złoty kolor. Pozostawić do wystygnięcia.

czwartek, 15 września 2022

BURAKI I MARCHEWKA KISZONE.

Kiszone buraki i marchewka są doskonałym dodatkiem do sałatek, a zalewa źródłem witamin.
Nie podaję ilości litrów wody, bo trzeba dobierać, robiąc kolejno po 1 litrze, ponieważ wszystko zależy od ułożenia warzyw w słoikach.

SKŁADNIKI:
2 kg buraków ćwikłowych
2 kg marchewki
kilka ząbków czosnku
koper
sól kamienna
woda

WYKONANIE:
Warzywa obrać ze skórki, pokroić w słupki. Na dno każdego słoika dać koper, do buraków dodaję dwa ząbki czosnku na słoik (na dno i wierzch). Każdy słoik zalać gorącą zalewlą (na 1 litr wody dodać 1 łyżkę soli kamiennej), zakręcić szczelnie i pozostawić w mieszkaniu do ukiszenia się warzyw, a potem wynieść w chłodne miejsce.

środa, 24 sierpnia 2022

CIASTO KRUCHE ZE ŚLIWKAMI I PIANĄ ŚMIETANOWĄ.


Ciasto jest proste i szybko się robi. Można wykorzystać nie tylko śliwki, ale też inne owoce sezonowe. Składniki są do upieczenia placka na dużej blaszce, moja ma 22,5 x 36,5 cm. Jedna szklanka do odmierzania produktów to 250 ml.

SKŁADNIKI NA CIASTO:
3 szkl. mąki pszennej tortowej
6 żółtek
250 g miękkiej margaryny
2 opak. cukru waniliowego
1/3 szkl. cukru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

WYKONANIE:
Ze składników zarobić ciasto, podzielić na dwie części, 1/3 i 2/3. Większą część wyłożyć na blaszkę i upiec na złoty kolor, w nagrzanym piekarniku na 180' C. Mniejszą część podzielić na 4 małe gałki i wstawić do zamrażarki.

DODATKOWO:
23 szt dużych śliwek

WYKONANIE:
Śliwki przekroić na połówki i wyjąć z nich pestki. Obtoczyć każdą w mące (chodzi o część miąższu). Robi się tak po to, żeby owoce nie puściły za dużo soku podczas pieczenia. Następnie poukładać je blisko siebie, miąższem do góry na podpieczonym placku. Jak ktoś lubi to można je lekko posypać cynamonem.

PIANKA ŚMIETANOWA:
1000 g kwaśnej, gęstej śmietany 18 '/,
6 białek
1 szkl. cukru
2 budynie śmietankowe bez cukru na 1/2 l
szczypta soli

WYKONANIE:
Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli, wsypać cukier, miksować do rozpuszczenia się go, potem dodać śmietanę, dobrze wymieszać, następnie wsypać budynie i połączyć na jednolitą masę. Pianę śmietanową wyłożyć na placek ze śliwkami. Na wierzchu zetrzeć kolejno gałki ciasta z zamrażarki, potem wstawić ponownie do piekarnika i upiec na złoty kolor około 50 minut.
Upieczone ciasto pozostwić jeszcze chwilę w ciepłym piekarniku. Kroić dopiero po wystygnięciu, w przeciwnym razie będzie rozpadało się.

sobota, 20 sierpnia 2022

POMIDORY KOKTAJLOWE KISZONE.

Czasami nie wiadomo co zrobić z nadmiarem pomidorów koktajlowych lub innych, żeby nie zmarnowały się. Można zrobić oczywiście przecier, ale także po prostu zakisić je. Takie pomidory doskonale nadają się do zupy, sosów i innych potraw.

SKŁADNIKI:
1 1/2 kg pomidorów koktajlowych
1 l zimnej wody, przegotowanej
1 łyżka soli kamiennej
2 gałązki kopru
8 ząbków czosnku

WYKONANIE:
Do zimnej wody wsypać sól i dokładnie wymieszać, do całkowitego rozpuszczenia się.
Na dno słoika dać pokrojony jeden ząbek czosnku, trochę kopru, następnie poukładać blisko siebie pomidory. Na wierzch znowu dać pokrojony ząbek czosnku i trochę kopru. Całość zalać przygotowaną zalewą, tak, żeby pomidory były przykryte wodą. Zakręcić wieczko i pozostawić w ciepłym miejscu na kilka dni do ukiszenia. Najlepiej słoiki umieścić na plastikowej tacy, bo czasami w czasie kiśnięcia może pojawić się wyciek ze słoika. Wtedy należy wytrzeć wodę i dokręcić słoik. Kiedy zalewa zrobi się trochę mętna to znaczy, że są już ukiszone, wtedy wynieść w chłodne miejsce, gdzie przechowywane są przetwory na zimę.